Черкаська

Перша лялька нового року. Черкаська. Вишивка рушниковими швами. Основа – чигиринський чернечий рушник.

Розкриті квіти з загостреними пелюстками, що росли з одного вазону, мініатюрні пташки, які сидять на міцних гілочках. Саме з такими виразними елементами були вироби черниць з Чигиринського Троїцького монастиря. Ними прикрашали місцеві храми.

Сюжет – дерево життя. Основні кольори для вишивки – червоно-чорні, інколи з додаванням синього.

Кажуть, що після того, як монастир було закрито, черниці ходили від хати до хати та просили роботу, аби мати їжу та ночівлю. У 1940-1950 роках вишивання подібних рушників припинилося.

Опубліковано у Всі новини, Мотанки | Теґи: , , , , , , | Залишіть коментар

З Різдвом та Новим Роком!

Опубліковано у Всі новини, Мотанки, Фантазії | Теґи: , , , | Залишіть коментар

Полтавська красуня

Ця лялька для нас особлива. Вишивка з Полтавської області, регіону, де колись мешкали наші пращури.

Техніка виконання – лиштва. Візерунок – архаїчний. Він залишився в історії навіть після приходу брокарівських троянд.

Аби отримати нитки такого кольору для вишивання, їх фарбували природним барвником – настоянкою з кори дубу.

Опубліковано у Всі новини, Мотанки | Теґи: , , , , , | Залишіть коментар

Лялькова історія. Частина друга

Ми творимо свої ляльки лише з тканини. Для нас вона як для гончара глина. Має бути помірно м’якою та теплою, з рівненькими ниточками.

Часто вишиваємо на старовинному домотканому полотні з різних областей України. Здається, за ці вісім років до наших рук потрапили сотні метрів тканини. Ми любимо подільські цупкі коноплі і житомирський м’який та темний льон. Навіть фабрична бавовна середини ХХ століття буває для нас різною. Творимо на давньому полотні, бо нам здається, що воно створено саме для вишивки – математично точної, символічної. Водночас свідомі, що старовинне полотно може дуже скоро зникнути. Тому підбираємо для роботи й сучасні якісні натуральні тканини. Продовження

Опубліковано у Всі новини, Мотанки, Рушники | Теґи: , , , , , | Залишіть коментар

Верховинська Гуцулка-наречена

Яскраво-червоний колір на межі з гарячо-помаранчевим – головний. Тепла додають вовняні нитки у волоссі. Божевільне та таке рідне різнобарв’я Карпат.

Візерунок – з села Довгопілля Верховинського Району Івано-Франківської області.

Заплетене волосся ляльки – приблизний повтор традиційної для гуцулок весільної зачіски, що підгледіли ми у селі Криворівня. Для неї використовувалися вовняні нитки, розшиті паєтками та бісером стрічки. А також уплітки – сплетені з червоних ниток стрічки у вигляді кіс, прикрашені мідними бляшками або ґудзиками.

Аби утворити своєрідний вінець, гуцулки заплітали дві коси, вплітали у них уплітки, укладали їх на голові, перев’язуючи червоними нитками. Інколи із під тих ниток не було видно навіть волосся. Кінці ниток звисали нижче плечей.

Опубліковано у Всі новини, Мотанки | Теґи: , , , , | Залишіть коментар

Лялькова історія. Частина перша.

Нещодавно переглядали фотографії наших перших ляльок. Згадували, як вони народжувалися, як відміряли кожний клаптик тканини, аби знайти потрібну нам форму та розмір, як шукали у магазинах льон та бавовну, а з далекого кутка шафи діставали старе домоткане полотно з конопель. Перші три вишивки були у довільних кольорах – таких, як нам тоді сподобалися.

Наталка завжди любила вишивати, це їй передалося від бабусі Мані. Татова мама, Марія Матвійко, народилася на Полтавщині у селі Великі Сорочинці у 1907 році. З початком колективізації та голодомору змушена була втікати у велике місто – до Харкова. З собою з хати забрала мало, майже нічого, окрім однієї сорочки, фрагменти якої ми зберігаємо зараз. Вишивка була хрестиком блакитними нитками на тонкому льняному полотні. Напевне, ця сорочка була створена ще наприкінці XIХ століття, і належала її матері. Продовження

Опубліковано у Всі новини, Мотанки, Фантазії | Теґи: , , , , , | Залишіть коментар

Майстер-клас 27 грудня

Напередодні новорічних свят 27 грудня у нас заплановано традиційний майстер-клас з ляльки. Плануємо показати, яким чином ми створюємо свої мотанки.

Нині пропонуємо зробити ляльку, схожу на Суботівську, одну з тих, що була у колекції священика Марка Грушевського.

Ось як він описував процес створення ляльки: “Щоб ляльку зробити, спочатку пожують хліба в роті, а з нього виліплять кульку, положать її у полотнинку, зав’яжуть як вузлик ниткою, сформують голівку, а зверху придушать, щоб вийшло таке як очіпок у молодиці чи стрічка у дівки. Продовження

Опубліковано у Всі новини, Мотанки, Фантазії | Теґи: , , | Залишіть коментар

«Майстерне» перетворення

Поїздка у польські гори, куди нас запросили для творчого обміну з місцевими народними майстрами, надихнула нас, якщо так можна сказати, розказати про декілька епізодів з життя майстрів в Україні. Ми свідомі, що можливо почуємо у відповідь критику. Проте мовчати й надалі не можемо. Комерціалізація крокує надто швидкими темпами. Проводити етнофестивалі та ярмарки в Україні стає модним. Майже кожні вихідні у Києві відбуваються якісь заходи. Організатори розказують про тисячі відвідувачів, про гарні площі для реалізації своєї продукції… Але хто і які вироби можуть бути представлені на цих ярмарках та фестивалях? Продовження

Опубліковано у Всі новини, Мотанки, Фантазії | Теґи: , , , | 1 коментар