Лялькова історія. Частина друга

Ми творимо свої ляльки лише з тканини. Для нас вона як для гончара глина. Має бути помірно м’якою та теплою, з рівненькими ниточками.

Часто вишиваємо на старовинному домотканому полотні з різних областей України. Здається, за ці вісім років до наших рук потрапили сотні метрів тканини. Ми любимо подільські цупкі коноплі і житомирський м’який та темний льон. Навіть фабрична бавовна середини ХХ століття буває для нас різною. Творимо на давньому полотні, бо нам здається, що воно створено саме для вишивки – математично точної, символічної. Водночас свідомі, що старовинне полотно може дуже скоро зникнути. Тому підбираємо для роботи й сучасні якісні натуральні тканини.

Але ми НІКОЛИ не візьмемо для створення своєї ляльки давню вишиту сорочку.

Пояснимо чому.

По-перше, вишита святкова сорочка – це сакральна річ, згусток енергії, оберіг. Її вишивали для жінки (чи чоловіка) з певними думками, настроєм, побажанням та призначенням. Рясно вишита сорочка могла бути надзвичайним скарбом, який показували світу на найбільші свята, передавали у спадок, ховали від ворогів.

По-друге, витвір мистецтва. На теренах України на полотно лягало понад сто різних швів, загадку деяких з них не розгадано й досі. Водночас, тканина – матеріал, який легко зношується. Саме тому деякі майстрині використовують для своїх ляльок фрагменти вишивки. Виправдовуються: даємо старій сорочці нове життя. Але чомусь нікому не спадає на думку, знайшовши, приміром, фрагмент фрески да Вінчі, створеної навіть вугіллям, почати створювати «свій власний артоб’єкт». Відтак для нас «кроїння» давнього виробу для створення навіть найособливішої своєї ляльки, неможливе. Бо це буде вже не наша історія, і не зовсім наша лялька…

По-третє, колективна спадщина народу. Тому українським сорочкам, а також їх фрагментам – місце у музеї або у колекції дбайливого поціновувача. Звісно, історії багатьох вишиванок ми знати не можемо, але кожну річ ми можемо ретельно зберігати. Навіть у фрагментах.

Опубліковано у Всі новини, Мотанки, Рушники | Теґи: , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>